Kontakti:
Rīga, Matīsa iela 44  TEL.: +371 254 03818            

Gaisa mitrinātāji

Aukstajā sezonā daudzi cilvēki ievēro, ka pasliktinās pašsajūta, miega laikā izkalst mute un deguns, sāk niezēt acis un zvīņojas āda. Bieži vien šo sūdzību iemesls – mājas vai darba telpās gaiss kļuvis ievērojami sausāks.

Kāpēc gaiss kļūst sauss?

Telpās sauss gaiss parasti ir ziemas laikā, kad apkure darbojas ar pilnu jaudu. Vēdināšanas laikā no āra paņemtais aukstais gaiss satur ļoti maz mitruma, bet ārā izvadāmais siltais gaiss ir daudz mitrāks. Tā notiek tāpēc, ka siltais gaiss var pārvietot daudz vairāk ūdens tvaiku. Jo lielāka iekšējā un āra temperatūru starpība, jo gaiss telpās kļūst sausāks. Cilvēkam komfortabls relatīvais mitruma līmenis ir 50%, taču ziemas laikā tas bieži vien nesasniedz pat 30%. Mitruma līmeni var izmērīt iegādājoties lētu sadzīves mitruma mērītāju.

Sausā gaisa ietekme uz veselību un mājām.

Sausā gaisa dēļ izžūst un sāp acis, kļūst sausa un zvīņaina āda, izkalst mutes un deguma gļotāda, pasliktinās miegs. Turklāt, ja ir sauss gaiss, daudz vieglāk saaukstēties un saslimt ar gripu. Gripas vīrusi, baktērijas un mikrobi sausā gaisā izdzīvo ilgāk un acu līmenī lidinās ilgstošāk. Šādā veidā sausais gaiss veicina gripas vīrusu un baktēriju pārnēsāšanu tālāk citiem. Ja telpā ir optimāls mitrums, kondensāta un ūdens pilieni gaisā pielīp pie vīrusiem un baktērijām un velk tos uz leju. Veselīgs un optimāls mitruma līmenis ne tikai pietiekami mitrina mutes un deguna gļotādu, šādi stiprinot tās aizsardzības spējas pret vīrusiem, bet arī vienlaikus mazina jutību pret infekcijām. Optimāls telpas gaisa mitrums samazina gaisa piesārņojumu ar putekļiem, ziedputekšņiem un citām daļiņām. Tie, kuri ir alerģiski pret piesārņotu gaisu, var atslābināties un dziļi ieelpot.

Mājas iekštelpu apdare vai mēbeles, kas izgatavotas no koka vai audumiem (aizkari, paklāji u. tml.), absorbē no gaisa ļoti daudz mitruma. Ja gaiss ir pārāk sauss, var parādīties plaisas starp parketa dēļiem un veidoties elektrostatiskie lādiņi. Mūzikas instrumenti no koka, kokam izžūstot, izskaņojas.

Vai vēdināšana palielina mitrumu?

Logu atvēršana aukstajā gadalaikā pilnībā nepalīdz paaugstināt mitruma līmeni. Protams, regulārs, īslaicīgs caurvējš ļoti svarīgs, lai uzturētu veselīgu gaisu mājās, taču pārāk bieža un pārāk ilga vēdināšana vēl vairāk sausina gaisu. Tas ir tāpēc, ka āra gaisā satur ļoti maz mitrumu, bet sildot šo gaisu tas kļūst vēl sausāks.

Dabiskā mitruma avoti mājās.

Mājās laistāmie augi, gatavojamā pārtika, žūstošais apģērbs u. c. var nedaudz īslaicīgi paaugstināt mitruma līmeni, taču šis mitrums ilgi nesaglabājas. Bet ja telpas ļoti sausas, tad šim pasākumam ir ļoti maza ietekme. Uz radiatoriem novietoti mitri dvieļi vai ar ūdeni piepildītas bļodiņas arī minimāli un īslaicīgi var paaugstināt mitruma līmeni.

Papildus gaisa mitrināšana.

Izmantojot atbilstošu gaisa mitrinātāju, varat nodrošināt komfortablus gaisa apstākļus iekštelpās. Taču kā izvēlēties mitrinātāju, kurš kvalitatīvi izpildīs uzticētās funkcijas, ilgi kalpos un neprasīs daudz apkopes?

Šobrīd pasaulē strauji kļūst populāri aukstā tvaika tipa gaisa mitrinātāji. Šī tipa mitrinātāji ir maz prasīgi pret kaļķa saturu ūdenī un lieliski piemēroti mīksta ūdens izmantošanai. Izmantojot aukstā tvaika gaisa mitrinātāju mājās uz mēbelēm nekrājas kaļķa nogulsnes, ventilatori mitrumu izkliedē pa visām atvērtām telpām, telpās neveidojas migla, tas izceļas ar mazu enerģijas patēriņu un vieglu kopšanu. Viens no populārākajiem un uzticamākajiem pasaulē – aukstā tvaika mitrinātājs OSKAR. Šis daudzas dizaina balvas ieguvušais solīda izskata šveiciešu uzņēmuma Stadler Form gaisa mitrinātājs darbojas ļoti klusi un izceļas ar augstu kvalitāti, kā arī izmanto speciālu sudraba tehnoloģiju baktēriju iznīcināšanai ūdenī.

Nākamā kategorija – ultraskaņas gaisa mitrinātāji. Šī tipa mitrinātāji jau ilgstoši var sevi dēvēt par populārākajiem pasaulē, taču ļoti rets ultraskaņas mitrinātājs tiešām labi pilda savas funkcijas un izceļas ar uzticamību. Izmantojot ultraskaņas mitrinātāju, uz mēbelēm var rasties balti putekļi, bet tie patiesībā ir kaļķis. Taču ir modeļi, kuriem ir uzstādīts sevišķi labs ūdens atkaļķošanas filtrs, kurš gandrīz novērš šo problēmu. Šobrīd labākais ultraskaņas gaisa mitrinātājs tirgū ir TITAN. Šis brīnišķīga izskata šveiciešu uzņēmuma produkts izceļas ar klusu darbību, izmanto speciālas sudraba tehnoloģijas baktēriju iznīcināšanai ūdenī un kvalitatīvi atkaļķo ūdeni.

Trešā gaisa mitrinātāju kategorija – gaisa mazgātāji. Šī tipa mitrinātāji nav izvēlīgi pret ūdenī esošo kaļķa daudzumu, ir elektroenerģiju taupoši un, pateicoties ventilatoram, izplata mitrumu pa visām atvērtām telpām. Gaisa mazgātāji papildus veic arī putekļu savākšanas funkciju, tāpēc tie bieži jāmazgā. Gaisa mazgātājs AW600 – viens no labākajiem šī tipa mitrinātājiem. Amerikāņu uzņēmuma Winix produkts ne tikai lieliski mitrina gaisu, bet arī ar HEPA filtra un patentētās jonizēšanas palīdzību var attīrīt telpu gaisu no dažādiem alergēniem, smakām un cita piesārņojuma.

Izvēloties gaisa mitrinātāju, jāpievērš uzmanība šādiem parametriem:

  1. Mitrināšanas jauda – jo šīs skaitlis lielāks, jo vieglāk mitrinātājs nodrošinās komfortablu mitruma līmeni un varēs apkalpot lielāku platību.
  2. Vai mitrinātājam ir automātiskā mitruma līmeņa kontrole, kura pati ieslēdz ierīci, gaisām kļūstot sausam, un izslēdz ierīci, ja mitruma līmenis sasniedz komfortablu līmeni? Tas ir ļoti svarīgi, lai uzturētu pastāvīgu komfortablu mitruma līmeni.
  3. Trokšņa līmenis – mitrinātājs bieži tiek izmantots guļamistabā nakts laikā, tāpēc liels radītais trokšņa līmenis var traucēt. Pie ierīču aprakstiem norādīti trokšņa līmeņa parametri reti atbilst patiesībai, jo nepastāv mērīšanas standarti. Tāpēc labākais veids kā pārliecināties – klausīties šīs ierīces darbību klātesot. Specializētos ORO.lv veikalos Riga tiek eksponēti visi populārākie gaisa mitrinātāji un mēs labprāt nodemonstrēsim to darbību.

  4. Ja izvēlaties ultraskaņas darbības tipa mitrinātāju, pievērsiet uzmanību tā atkaļķošanas filtra lielumam un izmantojamo atkaļķošanas materiālu smalkumam (jo smalkāks, jo labāk atkaļķo ūdeni). Informācija par atkaļķošanas filtru efektivitāti jautājiet pārdevējam.