Kontakti:
Rīga, Matīsa iela 44  TEL.: +371 254 03818            

Dzesēšana


 

Automobiļu ledusskapis – mobila, pārnēsāšanai pielāgota dzesēšanas sistēma radīta pārtikas un dzērienu uzglabāšanai vēsā temperatūrā ceļojuma laikā. Ledusskapju izmantošanas iespējas ir ļoti plašas. Mobilie automobiļu ledusskapji lieliski piemēroti gan profesionālai izmantošanai kravas automobiļos vai autobusos, gan vienkāršiem ceļojumiem dabā vai dodoties makšķerēt. Taču ne katrs automobiļa ledusskapis atsevišķos gadījumos var apmierināt visas ceļojuma vajadzības.

Automobiļu ledusskapju tipi:

Eiropā parasti tiek izmantoti kompresora un termoelektriskā tipa automobiļa ledusskapji. Apskatīsim katru no tiem.

Kompresora automobiļa ledusskapji – šī tipa ledusskapji darbojas pēc tāda paša principa, kā jūsu mājās esošie ledusskapji. Kompresora automobiļa ledusskapji uzticami uztur vēsu temperatūru tā iekšpusē. Lielākai daļai modeļu ir LCD ekrāns, kurā tiek rādīta faktiska ledusskapja iekšējā temperatūra, bet ar vienkāršas vadības palīdzību varat izvēlēties vēlamo temperatūru ledusskapī. Iespējamās ledusskapja iestatījumu robežas parasti svārstās no -15°C līdz +10°C. Ledusskapis tad pats automātiski ieslēgsies un izslēgsies, lai pastāvīgi uzturētu vēlamo iekšējo temperatūru. Salīdzinot ar termoelektriskā tipa automobiļa ledusskapi, kompresori patērē daudz mazāk enerģijas, strādājot normālā režīmā, un rezultātā mazāk izlādē akumulatoru. Lielākā daļa kompresora tipa automobiļa ledusskapjos ir iebūvēta aizsardzība pret akumulatora izlādi, kas palīdz izvairīties no neparedzētām problēmām ceļojuma laikā.

Kompresora tipa automobiļu ledusskapjus ļoti plaši izmanto kravas un autobusu vadītāji. Šī tipa ledusskapji izceļas ar ilgu kalpošanas laiku un efektīvu dzesēšanu pat augstā āra temperatūrā. Izmantojot kompresora tipa automobiļu ledusskapi, jūs varēsiet ievērojami samazināt pārtikas sabojāšanās risku temperatūras svārstību dēļ.

Lielākais kompresora automobiļu ledusskapju mīnuss, salīdzinot ar termoelektriskiem, ir tā cena. Standarta kompresora tipa mobilais ledusskapis parasti maksā 500–600 EUR. Arī to svars ir lielāks, tāpēc to pārnēsāšana nav tik ērta.

 

Termoelektriskie automobiļu ledusskapji – šī tipa ledusskapji radīti vēsas (vai siltas) temperatūras saglabāšanai noteiktā īsā laika periodā. Galvenā termoelektriskā tipa ledusskapja priekšrocība, salīdzinot ar kompresora tipa, cena. Tirgū ļoti daudz termoelektrisko mobilo ledusskapju ir par 50 EUR, bet augstākas kvalitātes un labākas siltumizolācijas ledusskapis var maksāt arī 250 EUR. Liela daļa šī tipa ledusskapju arī var sasildīt pārtiku. Termoelektriskā tipa ledusskapji lieliski piemēroti īsam ceļojumam dabā.

 

Diemžēl, termoelektriskie ledusskapji nav tik uzticami, lai tā iekšpusē saglabātu stabili zemu temperatūru, tāpēc, lai termoelektriskā tipa ledusskapju efektivitāte ļoti atkarīga no āra temperatūras svārstībām. Lai gan daži modeļi ideālos apstākļos var sasniegt pat +2°C iekšējo temperatūru, taču lielākā daļa termoelektrisko ledusskapju normālos apstākļos diez vai atdzisīs zemāk par +12°C.

 

Tāpat vērts minēt, ka termoelektriskā tipa automobiļu ledusskapji daudz ātrāk var izlādēt automobiļa akumulatoru, salīdzinot ar kompresijas tipa ledusskapjiem. Turklāt termoelektriskajos ledusskapjos esošā ventilatora dēļ šī tipa modeļi darbojas skaļāk nekā kompresora topa automobiļa ledusskapji.

Kādām niansēm pievērst uzmanību, pērkot automobiļa ledusskapi?

Kad jau zināt, kāda tipa automobiļa ledusskapi jums vajadzēs – kompresora vai termoelektrisko, varat noskaidrot dažus papildu parametrus, kuri būs aktuāli iegādājoties un lietojot ledusskapi.

Ledusskapja lielums – ņemiet vērā to, ka automobiļu ledusskapim jātilpst jūsu transportlīdzeklī, bet apkārt tam ir jābūt pietiekami tukšai vietai ventilācijas nodrošināšanai. Pievērsiet uzmanību automobiļa ledusskapja tvertnei, kura parasti tiek mērīta litros, un novērtējiet, vai visu, kas jums var būt vajadzīgs ceļojumā, varēsiet ietilpināt tajā.

Dažādas temperatūras zonas un ventilācijas atveres pozīcija – pārbaudiet, kurā ledusskapja vietā ir ventilācijas atveres siltuma izplūšanai ārā un paturiet prātā, ka gaiss caur šo atveri izplūdīs siltāks. Tāpat pievērsiet uzmanību, ka ledusskapja iekšpusē temperatūra var atšķirties dažādās tā zonās.

Akumulatora izlāde – ja jūsu automobiļa akumulators ir vecs un nepilnīgi uzlādēts, visdrīzāk, ka lietojot automobiļu ledusskapi, var neizdoties iedarbināt automobili. Pievērsiet uzmanību automobiļa ledusskapja patērējamās enerģijas parametriem. Dažiem modeļiem ir automātiskās ieslēgšanās un izslēgšanās kontrole, kas aizsargā no pilnīgas akumulatora izlādes.

Vadība – pievērsiet uzmanību, vai ir ērta un ātra ledusskapja temperatūras iestatīšana, kā arī citu funkciju izvēle un to maiņa.