Pelējuma un mitruma noņemšana pagrabā un garāžā

Pagrabi, pamati un pazemes garāžas ir tikpat jutīgas pret mitruma un pelējuma problēmām kā vannas istaba vai virtuve. Tomēr vannas istabā ziemā parasti ir pārāk mitrs, bet pagrabā vai garāžā augsts mitrums ir vasarā.

Vasaras mēnešos siltais ārējais gaiss satur ievērojami vairāk mitruma nekā ziemā. Pirmkārt, siltais gaiss var vienkārši noturēt vairāk mitruma. Vasaras laikā ezeri, upes, jūras un citas ūdenstilpes kopā ar augiem iztvaiko ūdeni, un nokrišņi nodrošina pietiekamu mitruma daudzumu gaisā. Tā kā pagrabstāvs vai pazemes garāža atrodas zemē, gaisa un priekšmetu temperatūra šajās telpās ir zemāka nekā pārējā mājā vai uz ielas. Silts gaiss telpā nonāk caur atvērtu logu vai ventilācijas sistēmu, un uz aukstajām pagraba sienām vai citām virsmām veidojas kondensāts. Kondensāts veido nosacījumus pelējuma augšanai. Pelējums vislabāk aug uz pagraba organiskiem materiāliem, piemēram: koka sijām, mīkstajām mēbelēm, kastēm, papīra, grāmatām, krāsām, drēbēm un tā tālāk.

Protams, pagraba telpas apsildīšana vasarā palīdzētu atrisināt pelējuma un kondensāta problēmas, taču telpu apsildīšana vasarā nav ļoti saprātīga vai rentabla darbība. Augsts mitrums vasarā ļoti īsā laikā var nodarīt daudz postījumu pagrabā, tāpēc nav pārsteidzoši, ka vasarā šīs telpas izžāvēja, izmantojot sausinātājus. Pagrabstāvā un pazemes garāžās vislabāk piemēroti ekonomiski un uzticami īpašie kompresoru tipa sausinātāji, kas, savlaicīgi darbojoties vēsā telpā, var savākt daudz mitruma, nepaaugstinot istabas temperatūru.

Mēs neiesakām pagrabā izmantot sadzīves plastmasas sausinātājus, jo tajos ir elektronika un sensori. Pagrabs, garāža, pieliekamais parasti ir tīrās telpās, kurās ir putekļi un citi netīrumi, kas kaitē elektronikai, sensoriem un citām sadzīves mitrinātāju kustīgajām detaļām. Arī mājsaimniecības mitrinātāji ir izstrādāti, lai visefektīvāk darbotos vismaz +200C temperatūrā, un, kad temperatūra nokrītas zem tiem, efektivitāte ir ļoti zema.

Mūsu ieteiktie sausinātāji pagrabiem vai garāžām, kas īpaši izstrādāti šīm telpām, ir zviedru SW modeļi no Wood's. Šie augstas kvalitātes, pret putekļiem izturīgi sausinātāji, kas īpaši izstrādāti pagrabtelpām, darbojas ļoti efektīvi pat zemā temperatūrā. SW sērijas sausinātāji atšķiras pēc to veiktspējas, t.i., cik daudz ūdens var savākt noteiktā laika posmā. Ja pagrabs nav liels un mitruma avotu nav daudz, pietiks ar šīs sērijas vājāko sausinātāju SW22F, un, ja pagrabs vai garāža ir lielāka, ieteicams izvēlēties efektīvākus sausinātājus, piemēram, SW38F vai SW42F. Efektīvāki sausinātāji ļauj vieglāk un ātrāk uzturēt pienācīgus apstākļus, jo tie var savākt tādu pašu liekā mitruma daudzumu pat 2 reizes ātrāk, un cenas mainās nenozīmīgi. Iegādājoties papildu speciālo gaisa filtru, šos sausinātājus būvniecības laikā var izmantot arī ģipša, betona un citu materiālu žāvēšanai.

 

Ir svarīgi zināt, ka Wood's sausinātāji:​​​

  • Aizsargā no mitruma bojājumiem;
  • Novērš pelējuma veidošanos;
  • Žāvē koksni un novērš aprīkojuma rūsēšanu;
  • Žāvē veļu;
  • Noņem sliktas mitruma smakas;
  • Kad gaiss ir sauss, zirnekļi nevairojas;
  • Ietaupa apkures izmaksas;
  • Savāc visvairāk mitruma, salīdzinot ar patērēto elektrību;
  • Ir pagarināta garantija līdz 6 gadiem.