Vai telpu vēdināšana spēj sekmīgi samazināt mitruma līmeni? Nē!

   Mēs bieži dzirdam, ka dzīvojot mitrās telpās, lai samazinātu mitruma līmeni viss, kas ir jādara ir tikai jāatver logi un jāvēdina telpas. Neskaitāmas reizes ir redzēti raksti un diskusijas forumos, kur cilvēki sūdzas par augstu mitrumu dzīvojamās telpās un komentāros parasti figurē standarta atbildes: „Kāpēc neveriet vaļā logus un neizvēdiniet telpas?”, it kā tas būtu labākais variants.

    Tātad vai tā ir patiesība, ka ir iespējams samazināt mitrumu mājās vienkārši atverot logu?

   Cilvēki dzīvojot mājās ikdienišķu dzīvi ikdienā rada papildus mitrumu, mazgājoties dušā vai vannā, mazgājot drēbes un pēc tam tās žāvējot, gatavojot ēdienu, pat elpojot (!), ienākot mājās ar pielijušām drēbēm un citādi. Pie normāliem apstākļiem, vidēja ģimene, kas satāv no 4 cilvēkiem diennaktī ģenerē 12l ūdens. Ja mājās ir atvērta tipa akvārijs, tad  iztvaikotā ūdens daudzums dienā būtuski pieaug. Tātad, Jūs saprotiet, ka nav pārsteidzoši, ka bieži mājās veidojas lieks mitrums.

    Lielākā daļa problēmu, kas saistītas ar augstu mitruma līmeni parādās gada aukstajā sezonā, kad iedzīvotāji neregulāri vēdina telpas. Tajā laikā mitrums tiek iesprostots mājās un tam nav iespējas izmukt. Aukstais laiks atdzesē logu un sienu virsmas un mitrums kontaktā ar aukstām virsmām pārvēršas kondensātā. Tādejādi tiek panākti ideāli apstākļi pelējuma attīstībai un cilvēki sāk aizdomāties par šo problēmu. Līdz ko mitruma līmenis pieaug mājās, kļūst saprotams, ka telpas uzsidīšana būs grūtāka, apkures izmaksas pieaugs un tik un tā telpa būs joprojām drēgna. Vēl, ja izmazgātās drēbes žāvējiet istabās uz drēbju pakaramajiem, tās žūs ilgstoši, jo gaiss kas tām ir apkārt jau tā ir piesātināts ar mitrumu. Visbeidzot, ilgstoši dzīvojot vidē, kur attīstās pelējums, cilvēkus var novest līdz nopietnām veselības problēmām.

    Visas šīs problēmas ir iespējams atrisināt atbrīvojoties no liekā mitruma gaisā un tādejādi samazinot relatīvo mitruma līmeni dzīvojamās telpās.

    Kad Jūs atveriet logu, istabā noteikti ienāk svaigs gaiss, kas var palīdzēt ižžāvēt gaisu telpās. Bet visdrīzāk gaiss, kas nāk no āra arī būs mitrs, bieži pat mitrāks kā tas ko tas apmaina. Ir daudz interneta vietņu, kurās ir atspoguļots relatīvā mitruma līmenis gaisā konkrētās pilsētās gada griezumā, kā piemēram BBC laika progrožu saits (avots), kura Jūs variet redzēt, ka aukstajā sezonā Rīgā videjais relatīvais mitruma līmenis pārsniedz 80%. Pelējuma sporas sāk attīstīties un augt pie mitruma līmeņa sākot no 68% un līdztekus parādās kondensāts uz aukstām virsmām.

    Tad kā loga atvēršana var palīdzēt novērst šīs problēmas, ja āra gaiss, kas ienāk istabā jau ir mitrs?

  • Ja svaigs gaiss no āra ienāk telpā, tāda paša apjoma gaiss no istabas tiks izvadīts, tādejādi daļa mitrā gaisa tiks izspiesta no telpas.
  • Ja ienākušais gaiss ir aukstāks nekā telpā esošais, to ir nepieciešams sasildīt.
  • Ja jaunais gaiss tiek sasildīts, mitruma līmenis samazināsies.

    Kā piemērs, ja ienākušais gaiss būs +6°C silts un 78% mitrs, un to sasildīs līdz +20°C, tad mitruma līmenis samazināsies līdz 30%. Šajā gadījumā svaigs gaiss no āras spēj palīdzēt izžāvēt telpas.

    Jebkurā gadījumā cilvēki līdz ar to saskaras ar citām problēmām, ko parasti noklusē tie, kas reklamē no mitruma atbrīvoties ar regulāru telpas ventilēšanu:

  • Vai Jūs vēlaties, lai Jūsu telpās nemitīgi ieplūstu vēss gaiss?
  • Cik reizes palielināsies Jūsu apkures izmaksas, ja nepārtraukti būs nepieciešams gaisu sildīt no 6°C līdz 20°C un pēc tam atkal to izlaist no telpas?
  • Vai visi Jūsu ģimenes locekļi būs ar mieru ziemas periodā taisīt vaļā logus pēc vannas, gulēšanas laikā, ēdiena gatavošanas laikā, drēbju žāvēšanas laikā utt.?

Lai vai kā, klienti paši dažreiz nāk klajā ar argumentiem, kādēļ nespēj nodrošināt nepārtraukti atvērtus logus savās mājās:

  • Atstājot logus vaļā, samazinās drošība un pieaug zādzību risks.
  • Ja dzīvojiet ielas mājā, atvērts logs nes līdzi satiksmes trokšņus un dzīvoklī ienāk piesārņots gaiss.
  • Apkures sistēma nav tik jaudīga, lai īsā laikā uzsildītu ienākošo auksto gaisu.
  • Ne visas istabas mājās tiek apkurinātas nepārtraukti.

    Visu šo iemeslu dēļ, logu atvēršana var palīdzēt atrisināt mitruma problēmas telpās, bet vairums gadījumos tas radīs papildus neērtības un palielinās izmaksas, risinot šīs problēmas. Tādejādi arvien vairāk cilvēku Latvijā un citās Eiropas valstīs, lai cīnītos ar mitrumu iekštelpās izvēlas gaisa sausinātājus. Dzīvokļos kā labāko risinājumu iesakām saviem klientiem kluso un kompakto gaisa sausinātaju Meaco DD8l.